tBeacon Black (tBeacon 0.58-0.59)
Зміни:
- Повністю перероблений конфігуратор із сучасним дизайном. За допомогою Windows та macOS;
- Підтримка протоколу UBX-PVT (iNav, u-blox 8);
- Підтримка tBeacon mini та tBeacon Black;
- Функція безконтактного відключення (для Amber>=6.7 та Black>=7.7);
- Функція продовження терміну життя LiPo (опція у конфігураторі);
- Змінено патерн пошукових біпів: потужний – три біпи, середній – два, слабкий – один;
- калібрування сенсорів напруги;
- Читання GPS навіть якщо вже спрацювала активація за таймером;
- Зменшено потужність передачі початкових координат GPS;
- Змінено патерн миготіння діодів;
- Впроваджено початкову підтримку цифрового протоколу та ретранслятора;
- функція тестування радіомодуля;
- Суворіша перевірка стану АКБ при старті маяка;
- Виправлена помилка кількості супутників у NMEA;
- Виправлено помилки форматування координат (в т.ч. DD MM.MMM);
- Виправлено помилку некоректного скачування треку;
- Безліч дрібних виправлень та покращень.
tBeacon Black (0.58-0.59)
Посібник користувача
>Конфігуратор tBeacon (win32) версія 0.58 завантажити<
>Конфігуратор tBeacon (macOS) версія 0.58 завантажити<
>CP210x Windows Drivers завантажити<
>Конфігуратор tBeacon (win32) остання версія 0.59 завантажити<
1. Введення
2. Використання радіочастотного спектра
3. Принцип пошуку
3.1. Пошук з GPS
3.2. Пошук у режимі Proximity
3.3. Пошук методом класичної пеленгації
4. Експлуатація маяка
4.1. Увімкнення, вимкнення маяка
4.2. Активація за викликом
4.3. Активація за таймером
4.4. Безконтактне відключення маяка
4.5 Використання ретранслятора
5. Встановлення маяка на літальний апарат
6. Підключення
7. Підключення світлозвукової сигналізації
8. Налаштування та сервісні операції
8.1. Підключення кабелем USB-microUSB
8.2. Оновлення прошивки маяка
8.3. Конфігурування маяка
8.4. Калібрування частоти
8.5. Зчитування треку
9. Опис параметрів маяка
9.1. Основні
9.2. Таймерний маяк
9.3. Викличний маяк
9.4. GPS
9.5. Додатково
1. Введення
Маяк призначений для пошуку втрачених предметів біля. Основне призначення: пошук авіамоделей, ракет, дронів, квадрокоптерів, повітряних куль і т.п.
Для взаємодії з маяком необхідна рація діапазону LPD, PMR, FRS або радіоаматорська радіостанція діапазону 70см, що переважно підтримує видачу в ефір тону виклику Tone burst (звукового сигналу частотою 1750Гц). Замість тону 1750Гц можна використовувати субтон CTCSS.
З поширених та доступних моделей рекомендуються Baofeng UV-3R, Baofeng UV-5R, Wouxun KG-UVD1P, практично будь-яка Yaesu тощо.
Пошук маяка здійснюється шляхом навігації до точки, координати якої маяк повідомляє голосом. Також можна використовувати режим радіопеленгації (“полювання на лис”) у тому випадку, якщо джерело GPS з якихось причин відмовило у польоті. Крім того, існує режим пошуку Proximity, призначений для пошуку в тому випадку, коли джерела координат немає, координати виявились недостатньо точними, або втрачений об'єкт виявився закритим сторонніми предметами (снігом, травою тощо). Потрібно зазначити, що якщо джерело координат відмовило вже після аварії, то маяк запам'ятає останні коректні координати і використовуватиме лише їх. Також існує можливість використовувати світлозвукові засоби, підключені до маяка, для полегшення пошуків у снігу та високій траві.
2. Використання радіочастотного спектра
Будь ласка, ознайомтесь із правилами використання радіочастотного спектру у вашій країні. Відповідально підійдіть вибору робочої частоти маяка, т.к. частота за замовчуванням може бути не дозволена для використання у вашій місцевості.
Безліцензійні діапазони (LPD, PMR, FRS) можуть мати різні правила використання. Якщо ви вибираєте частоту з радіоаматорського діапазону, вам потрібен дозвіл і при роботі в ефірі ви повинні періодично повідомляти свій позивний.
Також хорошим тоном є звичка завжди перевіряти, чи не зайнята ваша частота будь-ким, наприклад, просто запитавши про це в ефірі.
3. Принцип пошуку
3.1. Пошук з GPS
Пошук з використанням GPS досить простий: після активації маяк повідомляє останні отримані від GPS координати. Завдання користувача записати координати і, використовуючи будь-який засіб GPS навігації, прибути до точки. Якщо координат немає, або вони є помилковими, або недостатньо точними, можна використовувати режим класичної пеленгації або режим Proximity.
Як підручний засіб навігації зазвичай використовується смартфон із програмою навігації. У найпростішому випадку можна використовувати штатну програму навігації, наприклад, Google Maps. Багато хто воліє користуватися програмою, що показує стрілку напряму та відстань до точки, наприклад, GeoCompass для Android або iArrow для iPhone.
Також можна використовувати і більш складні картографічні системи, наприклад, Androzic або TwoNav, які підтримують топографічні офлайнові карти.
Зверніть увагу, що формат координат, що приймаються вашим навігатором, повинен співпадати з форматом, вибраним в налаштуваннях маяка!
3.2. Пошук у режимі Proximity
Режим є радіопеленгацією “навпаки”. У даному режимі маяк оцінює рівень прийнятого викликного сигналу рації та повідомляє його в ефір голосом. Рівень сигналу видається в умовних одиницях від 0 до 99 де 99 - найсильніший сигнал.
Для входу в цикл пошуку в даному режимі необхідно надіслати сигнал виклику на заданій частоті. У відповідь маяк повідомляє рівень сигналу, що приймається, і знову чекає виклик. Якщо виклику немає, активується цикл викликового маяка з тритоновими сигналами і голосовим повідомленням координат. Якщо виклик отримано знову, маяк входить у цикл “запит-ответ”: негайно повідомляючи рівень сигналу у відповідь виклик. Таким чином, по черзі викликаючи маяк та прослуховуючи його повідомлення, можна ефективно скоротити час взяття пеленгу.
Процедура пошуку виглядає так: притискаючи рацію до живота і, повільно повертаючись навколо своєї осі, викликаємо маяк і слухаємо його відповідь. При цьому запам'ятовуємо напрям на слабкий сигнал. Напрямок на маяк буде у вас за спиною.
Принцип аналогічний під час використання спрямованої антени.
3.3. Поиск методом классической пеленгации
Даний метод аналогічний режиму Proximity і заснований на тому самому принципі. Основна різниця в тому, що рівень сигналу доведеться визначати на слух, або за S-метром рації.
Тритоновий сигнал, який видає маяк, складається з тонів різної потужності (перший 100мВт, другий 13мВт, третій 1.3мВт). Екрануючи рацію тілом, або використовуючи спрямовану антену, потрібно знайти напрямок, з якого приймається найсильніший сигнал. Далі, необхідно або просто рухатися в напрямку сигналу, або взявши кілька пеленгів, побудувати на карті лінії напрямків і рухатися в точку їх перетину.
4. Експлуатація маяка
Після подачі живлення маяк видає в ефір вітальну сирену (або позивний, якщо він заданий у конфігураторі), і голосом повідомляє напругу на власному акумуляторі (якщо контроль напруги підтримується даною модифікацією маяка). Також, якщо включений і підтримується контроль напруги зовнішнього акумулятора, а напруга присутня на відповідному вході, маяк короткими сигналами зумера повідомляє розпізнану кількість банок батареї LiPo і повідомляє в ефір середня напруга на банку. Після цього маяк перетворюється на основний цикл роботи: глибокий сон з періодичними пробудженнями обробки інформації, що надходить від приймача GPS, і навіть моніторингу ефіру щодо виклику.
Під час своєї роботи маяк запам'ятовує в оперативній пам'яті координати, які повідомляють модуль GPS, а також постійно записує їх у власну незалежну пам'ять. Якщо в якийсь момент GPS недоступний, маяк повідомить останні коректні координати. А якщо стався збій, або маяк був знеструмлений, будуть використовуватися координати, записані в незалежну пам'ять. Оскільки в даному випадку великий ризик, що ця інформація не актуальна, маяк сигналізуватиме про це трьома короткими сигналами безпосередньо перед повідомленням.
Для зручності контролю маяк один раз повідомляє координати в ефір відразу після отримання першого коректного повідомлення від GPS.
Світлодіоди на платі маяка мають таке призначення:
● жовтий: індикує, що відбувається зарядка акумулятора маяка від бортової мережі;
● зелений: відраховує секунди та індикує нормальну роботу. Вимикається через 8 годин роботи для економії заряду акумулятора;
● червоний: спалахує в моменти взаємодії маяка з навколишнім середовищем: читання координат GPS, прослуховування ефіру тощо.
Після початкової вітальної сигналізації, маяк нічого не передає в ефір, поки не буде активований (за винятком режиму моніторингу зовнішньої акумуляторної батареї), а отже, не створює перешкод для бортового обладнання та систем зв'язку. Активується маяк або викликом з рації, або після заздалегідь заданого періоду часу з включення харчування.
4.1. Ручне включення
Вимкнений маяк можна включити вручну коротким (0.5 с) натисканням на кнопку включення. Увімкнення маяка індикується світлодіодами, коротким сигналом зумера та радіопередачею вітального тону та значення напруги акумулятора.
Автоматичне включення
Маяк вмикається автоматично під час підключення microUSB роз'єму. Для встановлення на модель достатньо залишити в штекері microUSB лише два дроти: GND та +5V. Індикація включення аналогічна.
Вимкнення
Вимкнення маяка, а також примусове скидання здійснюється тривалим (не менше 5 секунд) утриманням кнопки (вбудованої або зовнішньої).
4.2. Активація за викликом
Маяк може бути активований передачею в ефір викликного тону з рації. Частота тону може бути задана параметром “Частота виклику”. Переважно використовувати тон 1750Гц (Tone burst), що використовується в радіоаматорському зв'язку для роботи з репітерами.
Якщо ваша рація не підтримує видачу Tone burst, можна використовувати субтони CTCSS, задавши їх частоту у вищезазначеному параметрі. Субтон слід включати лише на передачу! Якщо ваша рація не має такої функції, то вам доведеться працювати з маяком при відключеному шумоподавлювачі рації.
Після прийому викликного тону маяк робить таке у вказаному порядку:
1) повідомляє рівень викликного сигналу;
2) активує сирену та спалах, якщо вони є і рівень сигналу перевищив відповідний поріг;
3) передає три тони спадної потужності, якщо це дозволено у конфігурації;
4) передає поточні координати, якщо це у конфігурації;
Цикл повторюється задане конфігурації число раз.
Якщо ви виявили повторний виклик після завершення будь-якої передачі маяка або під час активації сирени/спалаху, маяк входить в режим Proximity.
У цьому режимі маяк у циклі повідомлятиме рівень сигналу і чекатиме його знову. Якщо повторний дзвінок не надійде протягом 3 секунд, маяк перейде в основний черговий режим.
УВАГА: при зміні цього параметра слід перерахувати параметр “Період прослуховування”, т.к. детектування низької частоти займає більше часу. A оскільки збільшення цього параметра призводить до підвищеної витрати акумулятора, рекомендується використовувати максимально високі частоти тонів CTCSS, наприклад, 240Гц. Також слід знати, що маяк реагує на частоти ±30Гц субтонів, тому точне завдання частоти не потрібно.
Використання субтонів загалом не рекомендується через підвищений ризик помилкових спрацьовувань від сторонніх переговорів на частоті маяка.
Для гарантованої активації маяка потрібно видати в ефір викликний тон тривалістю трохи довше за параметр "Інтервал прослуховування" (за замовчуванням 3 сек).
4.3. Активація за таймером
У разі використання рації без тону, маяк можна активувати за таймером. Час спрацьовування таймера визначається параметром “Первинна затримка”. За промовчанням таймер вимкнено.
Після закінчення зазначеного часу з моменту включення маяк активується і переходить в режим циклічної передачі тритонового сигналу з періодичною видачею поточних координат. Періодичність видачі визначається параметром “Коорд. для таймерного”.
Увага! Маяк, активований за таймером, не відповідає на виклики. Цей режим призначений для використання з раціями без виклику і не рекомендується до використання в іншому випадку.
4.4 Безконтактне відключення маяка
При прихованій установці маяка, коли дістатися кнопки вимкнення складно або неможливо, є можливість використовувати функцію безконтактного відключення. Для її використання необхідно у безпосередній близькості від маяка надіслати викликовий сигнал, почути повідомлення маяка '3210' та надіслати виклик повторно. Обидва виклики для маяка повинні бути з максимальним рівнем сигналу - 99. Тільки для апаратних ревізій Amber≥6.7 і Black≥7.7
4.5 Використання ретранслятора
Ідея використання ретранслятора випливає з розуміння фізики поширення радіохвиль. Дальність радіозв'язку у діапазоні УКХ обмежена прямою видимістю між приймачем і передавачем (радіохвилі що неспроможні проникати крізь радіонепрозорі предмети, зокрема через землю). Враховуючи кривизну поверхні Землі, пряма видимість зникає вже за відстані між маяком (що лежить землі) і рацією приблизно 4 км.
Однак якщо одну з антен підняти вище над землею, то, як видно з наведеної формули, дальність зв'язку суттєво збільшується. Саме з цим пов'язана рекомендація займати вищу позицію під час пошуку у складних умовах. Отже, маючи на руках літальний апарат і другий маяк можна використовувати режим ретранслятора: знаходячись у вихідній точці, необхідно зрозуміти маяк-ретранслятор на висоту (або відправити його за маршрутом у передбачувану точку падіння), звідки він викличе втрачений маяк і передасть на землю його координати (і/або рівень сигналу).
Режим ретранслятора активується довгим викликом під час включення маяка. Ретранслятор починає викликати втрачений маяк, слухати відповіді та повідомляти про це на землю. Якщо від ретранслятора немає голосового повідомлення, то відповіді не отримано. Двозначні цифри повідомляють рівень сигналу відповіді маяка, десятизначні – прийняті координати
Загальний принцип роботи ретранслятора:
(Р) -ретранслятор
(B) - втрачений маяк
1. Близько 10 секунд (Р) викликає (B). У рації це чути як "тррррр". Якщо цей період (Р) почує відповідь від (B), то перестає викликати і переходить до п.2
2. (Р) близько 15 секунд слухає відповіді (B). А (B) за умови, що почув виклик на попередньому етапі, весь цей час відправляє пакети відповідей. На кожну прийняту відповідь (Р) передає на землю короткий тон, висота тону залежить від рівня прийнятого сигналу
3. (B) знову засинає, а (Р) починає повідомляти на землю про результати циклу виклику:
3.1 Якщо (Р) прийняв сигнал, але це не повний пакет, або пакет з помилкою, то повідомить рівень сигналу. Дві цифри, як у режимі Proximity + тоновий сигнал. Це допоможе підвести (Р) ближче, щоб прийняти коректний пакет із координатами.
3.2 Якщо (Р) прийняв коректний пакет, повідомить координати повністю. Це означає, що місія (Р) завершена і можна приступати до наземної частини пошуків.
3.3 Якщо (Р) не прийняв жодних сигналів, то раз на п'ять циклів, тобто приблизно кожні 2 хвилини, передасть "000", але якщо колись приймав координати, то скаже їх із "дзвіночком".
3.4 Якщо напруга АКБ у (Р) впаде нижче 3.5В, то він передасть в ефір специфічний спад і перезавантажиться в звичайний режим маяка.
(Р) знову починає цикл із п.1.
5. Установка маяка на літальний апарат
Насамперед має бути вирішене питання з автономним харчуванням маяка. Деякі моделі постачаються з акумулятором, а для інших потрібно підібрати джерело живлення. Зазвичай при цьому використовується одна банка літій-полімерного (LiPo) акумулятора ємністю 50-300мАч. Особливості підключення живлення маяка залежать від моделі. Дивіться сторінку “Детальніше”.
Тривалість роботи маяка від одного заряду акумулятора залежить від вибраних параметрів.
При встановленні маяка на модель рекомендується вибрати розташування, найменш схильне до деформації у разі незапланованої посадки. Маяк має бути ізольований від будь-яких струмопровідних поверхонь. Настійно рекомендується покрити маяк лаком або мастикою для захисту від води та помістити його в термозбіжну трубку. Також рекомендується, по можливості, розміщувати антену маяка вертикально та далеко від металевих та карбонових деталей. Правильне розміщення антени значно збільшує дальність радіозв'язку.
Не закривати радіонепрозорими матеріалами область GPS антени на платі маяка!
6. Підключення
7. Підключення світлозвукової сигналізації
Деякі моделі маяка обладнані світлозвуковою сигналізацією для полегшення пошуку високої трави або глибокого снігу. До моделей, не обладнаних цією функцією, можна підключити зовнішній зумер та/або спалах до виходів AUX. Подробиці за конкретною версією маяка можна переглянути на сторінці "Відмінності різних редакцій плати маяка". У конфігурації задаються номери пінів для висновків AUX (за замовчуванням 5 для спалаху та 6 для сирени), а також резонансна (найгучніша для даного екземпляра зумера) частота. “Установки сирени”..
На пін, який відповідає спалаху, при активації виводиться високий логічний рівень. На пін, відповідний сирені, виводяться прямокутні імпульси заданої у конфігураторі частоти, відповідні сигналу SOS.
Пряме підключення споживачів до цих висновків обмежено струмом ~30-40мА. Більш потужні пристрої мають бути підключені через транзисторний ключ.
Приклад підключення потужного зумера та світлодіода.
8. Налаштування та сервісні операції
Всі сервісні операції з маяком виробляються з утиліти настройки, що додається. У тому числі: налаштування параметрів, калібрування, запис прошивки маяка, запис завантажувача, розвантаження треку. Для роботи з маяком знадобиться кабель із USB micro роз'ємом.
Утиліти та драйвера для підключення та конфігурування маяка описані на сторінці
8.1. Підключення через USB-кабель micro
Маяк підключається до ПК будь-яким кабелем USB-microUSB. На ПК повинні бути встановлені драйвери USB-UART чіпа CP210x. Їх можна завантажити із сайту виробника (Silicon Labs)
8.2. Оновлення прошивки маяка
Оновлювати прошивку маяка потрібно при зміні версії, а також при початковому настроюванні саморобних маяків. Процедура запускається за натисканням на кнопку "ПРОШИВКА" при підключеному маяку та правильно вибраному COM-порті. Подробиці про прошивку вашої версії маяка дивіться на сторінці “Детальніше”.
8.3. Конфігурування маяка
Виберіть правильний COM-порт у конфігураторі (можна подивитися в Диспетчері пристроїв Windows) і натисніть кнопку "ПІДКЛЮЧЕННЯ", маяк перезавантажиться і увійде в режим конфігурування.
Процедура прошивки проводиться автоматично після натискання кнопки "ПРОШИВКА" у конфігураторі. Потрібно вибрати правильний COM-порт і маяк НЕ повинен бути підключений до конфігуратора.
8.4. Калібрування частоти
Кожен маяк має бути підлаштований під еталонну сітку частот. Процедура вимагає наявності рації з функцією посилення тону виклику. Куплені маяки вже відкалібровані, але повторити процедуру з вашою рацією не буде зайвим.
Після того, як підключення до маяка встановлено, натисніть кнопку "КАЛІБРУВАННЯ ЧАСТОТИ" і приготуйте рацію. Рація має бути налаштована на ту саму частоту, що й маяк.
Програма видасть попередження, що необхідно видавати в ефір викликний тон до закінчення калібрування. Натисніть та утримуйте відповідні кнопки на рації та запускайте процедуру.
Як правило, калібрування займає близько 30-40 секунд. Але можливі відхилення як у більшу, так і меншу сторону.
Не переривайте сигнал до закінчення калібрування!
Не підносьте рацію надто близько до маяка, адаптера UART та комп'ютера!
8.5. Зчитування треку
Маяк має можливість запам'ятовувати останні координати, що дозволяє при необхідності вважати трек руху моделі, що може бути корисним для аналізу інциденту. Інтервал запису регулюється параметром "Частота збереження GPS". Наприклад, при цьому параметрі, встановленому у значення “1” і при 10 секундному інтервалі зчитування GPS, трек охопить останні ~16 хвилин.
Трек зберігається у форматі .KML під час натискання кнопки “СКАЧАТИ ТРЕК”.
9. Опис параметрів маяка
УВАГА: Короткий опис кожного параметра наводиться в конфігураторі у підказці до відповідного поля.
9.1. Основні
Частота (Гц, 433075000)
Частота, на якій працюватиме маяк.
Задається у герцях. Наприклад, перший канал LPD (433.075МГц) записується так: "433075000".
Для вашої зручності основні канали діапазонів, що не ліцензуються, можна вибрати з випадаючого меню.
За замовчуванням налаштовано перший канал сітки LPD: 433.075 МГц.
Виправлення
Коефіцієнт корекції частоти конкретного модуля прийому. Вимагає індивідуальної процедури підбору, див. Калібрування частоти.
Куплені маяки поставляються вже каліброваними.
9.2. Таймерний маяк
Дані параметри призначені налаштування таймерного маяка, тобто. маяка, що активізується через заданий час після подачі харчування.
Первинна затримка (сек, 0)
Первинна затримка перед увімкненням таймерного маяка.
Задається за секунди. За промовчанням встановлено 0, тобто. таймерний маяк вимкнено.
Інтервал на початку (сек, 10)
Інтервал між посилками початку пошукового періоду таймерного маяка.
Задається за секунди. Типово: 10 секунд.
Інтервал наприкінці (сек, 60)
Інтервал між посилками наприкінці пошукового періоду таймерного маяка.
Визначається в секундах. Типово: 60 секунд.
Пошуковий період (хв, 240)
Пошуковий період, протягом якого працює таймерний маяк.
Задається за хвилини. За замовчуванням: 240 = 4 * 60, тобто. 4 години.
Маяк передаватиме посилки протягом цього часу, поступово збільшуючи інтервал між посилками.
На початку та наприкінці періоду інтервал визначатиметься відповідними параметрами.
Затримка до наступного періоду пошуку (хв, 1200)
Затримка до наступного періоду активності.
Задається за хвилини. За умовчанням 1200 = 20*60, тобто. 20 годин.
Після завершення пошукового періоду маяк засипає заданий період.
Якщо дозволити роботу таймерного маяка, то з такими значеннями за промовчанням маяк прокинеться через заданий інтервал, відпрацює 4 години і засне на 20 годин, щоб прокинутися в той же час наступного дня.
9.3. Викличний маяк
Дані параметри призначені налаштування викликового маяка, тобто. маяка, який активізується за викликом з рації.
Інтервал прослуховування (сек, 3)
Період, з яким маяк прослуховуватиме ефір в очікуванні виклику.
Визначається в секундах. Типово 3.
Не рекомендується ставити низькі значення через підвищену витрату енергії. У разі налаштування за промовчанням для гарантованого пробудження маяка потрібно видати в ефір викликний сигнал протягом 3-4 сек.
Період прослуховування (мсек, 50)
Тривалість прослуховування ефіру.
Задається у мілісекундах. Типово 50.
Чим більше значення, тим надійніше розпізнавання виклику та вища витрата акумулятора.
УВАГА: мінімальне значення даного параметра дорівнює 30000/(частота виклику в Гц). Наприклад, для роботи з CTCSS рекомендується встановити цей параметр значення 150.
Кількість робочих циклів (раз, 3)
Кількість циклів посилок маяка після дзвінка.
Типово 3.
Посилки йдуть у такому порядку: маяк, потім голос, за умови, що цей вид посилки дозволено у додаткових налаштуваннях.
Інтервал посилок (сек, 5)
Інтервал посилок маяка після дзвінка.
Визначається в секундах. Типово 5.
Інтервал використовується як усередині однієї пачки між маяком та голосом, так і між пачками.
Частота викликного тону (Гц, 1750)
Частота виклику, який використовується для активації маяка.
УВАГА: якщо ви змінюєте цей параметр, можливо, потрібно перерахувати параметр “Період прослуховування”. А оскільки збільшення періоду призводить до збільшеного споживання енергії, рекомендується використовувати маяк із частотою тону виклику 1750Гц (Tone burst) або верхніми частотами CTCSS (240Гц).
9.4. GPS
Сучасні GPS приймачі хоч і вважаються економічними пристроями, все ж таки споживають досить помітний струм (порядку 30мА), який не дозволяє тримати його постійно включеним. Тому маяк, який перебуває в режимі очікування, відключає вбудований GPS для економії. GPS/Глонасс приймач, що використовується в маяку, забезпечує виявлення координат при холодному пуску та практично будь-якому положенні, в середньому за 2 хвилини. Однак, для надійності та збільшення точності визначення позиції живлення на GPS приймач подається інтервалами з дворазовим запасом - по 5 хвилин.
Маяк включає вбудований GPS у таких випадках:
- При підключеному зовнішньому живленні. Маяк тримає GPS увімкненим весь час поки присутнє зовнішнє живлення. Після його зникнення GPS залишається увімкнено ще на 5 хвилин.
- При включенні маяка без підключеного зовнішнього живлення, GPS вмикається на 5 хвилин, для виконання холодного старту та прискорення наступних запусків.
- При будь-якому виклику GPS вмикається на 5 хвилин. Однак, якщо в момент виклику він уже увімкнений, то час роботи продовжується ще на 5 хвилин.
Час до відключення GPS маяк озвучує в ефір щохвилини зворотним відліком: 5-4-3-2-1-0 (вимкнено). Крім цього, маяк видасть в ефір отримані координати відразу після їх визначення GPS приймачем. Однак, перший "фікс", як правило, досить неточний (відхилення може становити десятки метрів), тому рекомендується почекати ще кілька хвилин, викликати маяк і отримати вже більш точні координати.
Межа помилок GPS (раз, 100)
Кількість припустимих помилок читання GPS координат.
За замовчуванням 100. Після перевищення ліміту помилок констатується обрив або знеструмлення приймача GPS, і подальше читання координат проводиться в 100 разів рідше.
Інтервал читання GPS (сек, 10)
Інтервал відстеження GPS координат (сек).
Визначається за секунди. За промовчанням 10 секунд.
Визначає інтервал, з яким маяк прокидатиметься і прослуховуватиме дані від GPS. Чим нижче значення, тим актуальнішими даними матиме маяк при обриві GPS і тим вище буде витрата енергії.
Таймаут GPS (мсек, 1500)
Таймаут однієї спроби прослуховування порту GPS.
Задається у мілісекундах. Типово 1500.
За цей період маяк повинен отримати координати GPS-приймача. Якщо координати отримані, маяк негайно засинає. В іншому випадку чекає закінчення тайм-ауту, споживаючи при цьому підвищений струм.
Рекомендується встановлювати значення трохи більше, ніж 1сек/частота посилок GPS. Наприклад, для приймача GPS 10Гц, це значення можна встановити в 150мсек. Для одногерцового приймача добре працює значення за промовчанням.
Формат координат (РР.РРРР)
За замовчуванням РР.РРРР.
Можна вибрати найбільш зручний формат координат. Наприклад, той, що розуміє ваш GPS-навігатор.
Google Maps та Yandex карти розуміють формати 3, 4, 5, 6. Для форматів 5 та 6 потрібно додатково знати градуси довготи та широти вашої місцевості.
При виборі формату слід розуміти, що більше цифр передається, тим більше витрачається цього енергії.
Похибки різних форматів:
1. РР ММ СС.С 3 метри
2. ГГ ММ.МММ 2 метри
3. РР.РРРРР 1 метр
4. РР.РРРР 10 метрів
5. .РРРРР 1 метр
6. .РРРР 10 метрів
Мінімум супутників GPS (шт., 3)
Мінімальна кількість супутників GPS для запам'ятовування координат маяком.
Маяк буде обробляти отримані координати лише за умови, що приймач GPS бачить більше супутників, ніж зазначено у цьому параметрі. При значенні 0 від GPS приймача приймається будь-яка інформація.
При використанні протоколу NMEA RMC слід пам'ятати, що інформація про кількість супутників у даному протоколі не передбачена, і при ненульових значеннях параметра цей протокол ігноруватиметься. Типово 3.
9.5. Додатково
Додаткові параметри, як правило, не вимагають зміни. Інтервал передачі координат. Як часто повідомляти координати для таймерного маяка (0 - не повідомляти, 1 - з кожною посилкою, 5 - кожну 5 посилку і т.п.). Типово 5.
Параметри сирени (6177)
Висновок для підключення сирени до маяка та підстроювання резонансної частоти зумера. На висновок подається сигнал SOS заданої звукової частоти.
Задається у вигляді 'PTTT', де P - номер піна, TTT - напівперіод звукових коливань мс. TTT=(500000/f), де f - частота Гц.
За умовчанням використовується висновок 6 з частотою 2800Гц, тобто. з напівперіодом 177. Отже, значення за замовчуванням: 6177.
Поруч із полем введення розташовані кнопки збільшення та зменшення підстроювання резонансної частоти, а також кнопка негайної перевірки роботи зумера.
УВАГА: Коректність введення не перевіряється.
Номер піна спалаху (номер, 5)
Висновок для підключення потужного світлодіода до маяка Типово 5.
УВАГА: Коректність введення не перевіряється.
Висновок видається дискретний сигнал SOS.
Поріг вкл. сирени та спалахи (ум.од., 60)
Якщо рівень сигналу вище даного значення, то в циклі відповіді на виклик, маяк задіює сирену і спалах. Рівень визначається в умовних одиницях (99 - найсильніший сигнал, 0 - відсутність сигналу) і відповідає значенням, що повідомляються маяком в режимі Proximity. Щоб вимкнути світло-звукову сигналізацію, введіть 100. Для постійної роботи введіть 0.
Темп мови (ум.од., 100)
Темп мови, що синтезується маяком. Визначається в умовних одиницях. 100 – нормальний темп. Чим більше значення, тим нижчий темп.
Позивний (текст, “”)
Якщо правила радіозв'язку на вибраній частоті мають на увазі періодичну передачу позивного, його потрібно вписати тут. Позивний передається азбукою Морзе з ймовірністю ~1/2 після виклику та разом з кожною передачею координат для таймерного маяка. За замовчуванням позивного немає.
Частота збереження GPS (раз, 1)
Визначає, як часто координати зберігаються в енергонезалежну пам'ять. 0 - не зберігаються, 1 - щоразу, 2 - через раз і т.д.
Дозволяє збільшити глибину збереження треку ціною його огрублення. Наприклад, якщо при значеннях за промовчанням трек охопить ~16 хвилин, то встановивши цей параметр значення “2”, глибина треку збільшиться до ~32 хвилин тощо.
Продовження життя АКБ
Додатковий моніторинг заряду АКБ та примусове вимкнення маяк, при зниженні заряду до рівня, при якому може початися деградація характеристик LiPo. За замовчуванням вимкнено - маяк працюватиме 'до останнього', не переймаючись станом акумулятора і розряджаючи його до закритичних значень. Тільки для апаратних ревізій Amber≥6.7 та Black≥7.7
Безконтактне відключення маяка
При прихованій установці маяка, коли дістатися кнопки вимкнення складно або неможливо, є можливість використовувати функцію безконтактного відключення. Для її використання необхідно у безпосередній близькості від маяка надіслати викликовий сигнал, почути повідомлення маяка '3210' та надіслати виклик повторно. Обидва виклики для маяка повинні бути з максимальним рівнем сигналу - 99. Тільки для апаратних ревізій Amber≥6.7 і Black≥7.7
Приклад підключеного конфігуратора.